9. The circuit in Fig. 4 has reached steady-state condition. Find the potential difference across the first resistor R₁. Take V = 12 volt, R₁ = 3 Ω, R₂ = 1 Ω, and C = 1 μF.


(A) 3 volt
(B) 6 volt
(C) 9 volt
(D) 10 volt
(E) 12 volt

答案:登入後查看
統計: 尚無統計資料

詳解 (共 1 筆)

#7534427
考試重點 直流穩態下的電容器行為:穩態...
(共 906 字,隱藏中)
前往觀看
0
0